Raamatu autorid

PIRET RIPS-LAUL

Piret Rips-Laul on tänapäeva üks tuntumaid laste- ja noortelaulude autoreid. Paljud tema laulud on korduvalt kõlanud laste lauluvõistlustel ja laulupidudel ning jõudnud muusikaõpikutesse. Teise osa tema loomingust moodustab vaimulik koorimuusika – tegutsemine ka koorijuhina on ajendanud teda looma oma kollektiividele pidevalt uut repertuaari. Tema helikeelt iseloomustab meeldejääv ja kaasahaarav meloodia ning ergas rütmika, mis on tema lauludele toonud laia populaarsuse.

Piret Rips-Laul on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli klaveri erialal 1983. aastal ja Tallinna Riikliku Konservatooriumi Liina Jõksi klaveriklassis 1988. aastal. 2004. aastal lõpetas Eesti Muusikaakadeemia kompositsiooni erialal René Eespere juhendamisel ning jätkas õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koolimuusika eriala magistrantuuris. Ta on Eesti Heliloojate Liidu liige alates 2004. aastast.

Töötanud klaveriõpetajana Nõmme Lastemuusikakoolis (1988-1989) ja Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumis (1989-2000). Aastast 2003 töötas Rips-Laul muusikateoreetiliste ainete õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, aastatel 2007-2008 ka Gustav Adolfi Gümnaasiumi muusikakoolis. 2000-2004 töötas Rips-Laul Tallinna Metodisti kirikus klaverisaatja ja koorijuhina, juhatades kammerkoori “Credo”, lasteansamblit “Lootus” ja Tallinna Gospelkoori. 2007. aastani oli Rips Tallinna Gospelkoori kunstiline juht, millele kirjutab siiani rohkelt uut gospelmuusikat ja -seadeid ning millega on välja andnud Eesti esimese gospelplaadi (“Plenty good room”, 2005). Praegu on Rips-Laul Võru Muusikakooli direktor.

Ta on kirjutanud üle saja laulu erinevatele kooriliikidele ja solistidele, neist arvukalt enda loodud tekstidele. 2002. aastal kõlas esmaettekandes tema muusikal “Esimesed jõulud”, 2004. aastal vokaalsümfooniline suurvorm “Stabat mater”, 2007. aastal kantaat “Hingedemaa kellad”. Tema üks enim esitatud koorilaul “Paradisi gloria” oli kohustuslik teos V vabariiklikul koolinoorte segakooride konkursil 2005.Tema laulud on kõlanud  viimastel laulupidudel: lastekoorilaul “Ei tahagi minna” (Noorte laulupidu 2007), poiste- ja meeskoorilaul “Isad ja pojad” ning segakoorilaul “Mehed ja naised” Üldlaulupidu 2009), “Olles osa oma maast” lastekoorile ja “Laula elu ilusaks” neidudekoorile (Noorte laulupidu 2011), “Aeg” naiskoorile (Üldlaulupidu 2014),  “Lööb suvelaulu rohutirts” mudilaskoorile (Noorte laulupidu 2017).

Oma loomingu eest on Piret Rips-Laul pälvinud mitmeid auhindu. Koorilaul “Emale” pälvis Eesti Meestelaulu Seltsi loomingukonkursi eripreemia poiste- ja klassikaliste segakooride kategoorias (2000); lastekoorilaulud “Kaunid teod” ja “Läheme” said ergutuspreemiad Eesti Laulu-ja Tantsupeo Sihtasutuse korraldatud Laste-, poiste, ja mudilaskoori laulude konkursil (2002); “Hirmud” võitis ETV Lasteekraani Muusikastuudio korraldatud konkursil Lastelaul 2003 I koha, “Maasikamuusika” II koha; “Maasikamuusika” oli edukas ka rahvusvahelisel lastelaulude konkursil Soomes, Salos, pälvides III koha (2003); lastelaul “Olema peab politsei” märgiti ära Eesti Politseiameti korraldatud Politseiteemaliste lastelaulude konkursil (2003); “Uuesti” segakoorile võitis preemia Gustav Ernesaksa 95. sünniaastapäevale pühendatud kompositsioonivõistlusel (2003). 2005. aastal omistati Piret Ripsile Riho Pätsi Koolimuusika Fondi Stipendium.

Tema teoseid on kirjastatud Eestis, Saksamaal, Rootsis ja USAs ning salvestatud rohkem kui 30-le kogumikplaadile Eestis ja välisriikides. 2012. aastal ilmus Ripsi loominguga kogumik “Laste- ja poistekooride lauluraamat” (Piret Muusik OÜ).

KERSTI JUURMA

Kersti Juurma on Võru Muusikakoolis töötanud alates 2008. aastast soololauluõpetaja, solfedžoõpetaja ja  kooride dirigendina. Tal on oluline osa muusikakooli õpilaste ette- vamistamisel pilli- ja solfedžoõpinguteks, eelkooliealistele õpilastele metoodilise materjali väljatöötamisel ning eelklasside töökorralduse süstematiseerimisel. Kersti Juurma töö tulemusena on muusikakoolide kooridel (Võru Muusikakooli Poistekoor ja Võru Muusikakooli lastekoor „Ritsik“) piisavalt motiveeritud järelkasvu nooremate õpilaste hulgas.
Võru Muusikakooli Poistekoor on aatate lõikes osalenud kohalikel, maakondlikel ja vabariiklikel sündmustel ning võtnud kõikidest sel perioodil toimunud üld- ja koolinoorte laulu- ja tantsupidudest.  Aastal 2019 toimunud laulu- ja tantsupeol „Minu arm“ saavutati ettelaulmisel esimene kategooria.

Võru Muusikakooli lastekoor „Ritsik“, mida juhendavad Kersti Juurma ja Maire Nirk, on neljal korral  2015-2018 saavutanud auhinnalisi kohti rahvusvahelistel konkurssidel, osalenud paljudel  kohalikel, maakondlikel ja vabariiklikel sündmustel ning võtnud kõikidest sel perioodil toimunud üld- ja koolinoorte laulu- ja tantsupidudest.  Aastal 2019 toimunud laulu- ja tantsupeol „Minu arm“ saavutas „Ritsik“ ettelaulmisel esimene kategooria.